ТЕХНОЛОГІЯ ТА ГОДІВЛЯ

Search
Close this search box.

Стаття

Характеристика технологічного процесу скошування. Агротехнічні вимоги

Скошування

Високоякісні корми із трав отримують при збиранні у ранні фази вегетації, коли їхня маса багата на протеїн, легкоперетравну клітковину та вітаміни. Пояснюється це кращою морфоструктурою рослин у ранніх фазах (вищий вміст листків у біомасі рослин). Листки містять у 2,0–2,5 рази більше білкових речовин і в 10 разів вітамінів, ніж стебла. Окрім того, перетравність поживних речовин листків вища.

Виявлено, що поживність 1 кг конюшино-тимофієчного сіна, зібраного на початку цвітіння конюшини, складає 0,44 к. од. за вмісту в ньому перетравного протеїну 66 г, тоді як після цвітіння конюшини — відповідно 0,24 к. од. та 45 г протеїну.

Отже, початок скошування травостоїв визначається в першу чергу фазою розвитку переважаючих у травостої видів трав. Тонконогові (злакові) трави слід починати косити у фазі виходу в трубку — початку колосіння, а бобові — початок бутонізації — бутонізація. Крім того, строки проведення першого укосу впливають значною мірою як на вихід маси у наступних укосах, так і на загальну продуктивність луків у майбутньому.

Слід враховувати особливості окремих типів лук та травостоїв, призначення урожаю зеленої маси. Для дотримання раціональних строків скошування потрібно визначити черговість скошування різних типів сіножатей. Починати збирання трав потрібно з суходільних лук та лук високого рівня, сіяних лук і закінчувати косіння травостоїв на заплавних луках низького рівня та вологих і сирих низинних луках. У будь-якому випадку скошування трав у першому укосі потрібно провести за 5–7 днів.

Відновлення травостою після скошування залежить від висоти зрізання рослин. Трави відростають швидше, якщо зрізання проведене вище точки росту, і повільніше — при її пошкодженні. Вибір оптимальних строків та висоти скошування трав є однією з головних умов раціонального використання травостоїв. Як правило, тонконогові (злакові) травостої скошують на висоті 4–6 см, бобові — 6–8 см. За дуже низького скошування нові пагони із бруньок у наступних укосах відростають слабо, що призводить до значного зниження урожайності луків.

Необхідно також враховувати біологічні особливості трав та особливості будови куща окремих видів. Так, зона кущення у буркунів розміщена на висоті 10–12 см, отже й косити травостій зі значною часткою цієї рослини потрібно так, щоб не по- шкодити бруньки відростання (на висоті 12–15 см). Отаву багаторічних трав скошують вище на 2–3 см.

Відхилення висоти скошування від установленого рівня не повинно перевищувати ±0,5 см по всій довжині різального апарата. Збільшення висоти скошування понад рекомендовану величину призводить до значних втрат урожаю, а її зменшення знижує послідуючі урожаї трав і погіршує збереження травостоїв.

Раціональне використання сінокосів передбачає проведення повторних укосів: другого, третього і т. д. Кількість їх визначається призначенням травостою. При скошуванні трав на сіно у другому укосі (отаві) зростає на 25–50% загальний вихід сіна. Багатоукісне використання травостою дозволяє, окрім того, в більш ранні строки починати збирання трав і забезпечує рівномірне надходження сировини для виробництва кормів.

Щоб запобігти зниженню урожаю в наступні роки багатоукісне використання травостоїв потрібно застосовувати при зрошенні та на достатньо вологих сирих заплавних і низинних луках. Для підтримання оптимального режиму живлення на таких травостоях потрібно застосувати спеціальну систему удобрення.

Загальні втрати при скошуванні від збільшеної висоти зрізування, незрізаних рослин, тощо не повинні перевищувати 2%. Ширина валка повинна бути дещо меншою ширини захвату підбирача (після згрібання у валки).

Для скошування високоврожайних, полеглих і сильно переплутаних трав краще використовувати ротаційні косарки. Ножі ротаційної косарки зрізують стебла за рахунок високої лінійної швидкості (швидкості різання) у 60–90 м/с без підпору, тобто стебла не опираються на елементи різального апарата. Можливий відгин рослин обмежується жорсткістю стебел, їх інерційністю і частковим підпором рослин, що стоять попереду.

Агротехнічні вимоги для скошування

  • Збирання трав проводити у рекомендовані строки. Злакові трави слід починати косити у фазі виходу в трубку, закінчувати у фазі початку колосіння, а бобові, відповідно, — початок бутонізації — бутонізація.

  • Скошування трав необхідно здійснювати на обґрунтованій раціональній висоті. Злакові травостої скошують на висоті 4–6 см, бобові — 6–8 см. Відхилення висоти скошування від установленого рівня не повинно перевищувати ±0,5 см по всій довжині різального апарата.

  • Збирання трав проводити за визначеною черговістю скошування різних типів сіножатей. Такий захід дозволяє дотримуватись рекомендованих строків збирання.

  • Загальні втрати при скошуванні від збільшеної висоти зрізування, незрізаних рослин, тощо не повинні перевищувати 2%.

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *