Автори:
Д. Крюков,
d.kriukov@univest-media.com
Л. Крюкова,
l.kryukova@univest-media.com
До вибору будь-якої одиниці техніки потрібно підходити дуже відповідально, оскільки робота кожного агрегату в комплексі впливає на загальний результат. Разом із тим, для більшості вітчизняних господарств, один із визначальних критеріїв придбання той чи іншої машини часто є вартість.
«На мій погляд, це не зовсім вірно, адже низька ціна агрегату ще не означає, що він буде надійним, комфортним у роботі і принесе хороший результат за підсумками сезону», – ділиться Руслан Лисенко, директор та власник ПСП «Зеленьківське».
Господарство, що географічно розташоване у с. Зеленьків Черкаської області, активно працює в сегменті молочного скотарства з 2003 року. За радянських часів на території комплексу працював колгосп, який у перехідний період кінця 90-х років розпався на невеликі рільничі, садово-огородні бригади та ферму з великою рогатою худобою ТОВ «Зеленьків». Але з часом все занепадало.
Занепад, відновлення та перші виробничі кроки
«Коли я прийшов у 2003 створювати приватне підприємство на базі існуючої ферми, тут була велика кредиторська заборгованість та тривала невиплата грошей робітникам, а у виробничих приміщеннях навіть не було світла», – згадує Руслан Лисенко, проводячи нас територією господарства. У «спадок» новому керівництву дісталися 200 голів локальних порід худоби з низьким показником вгодованості та ферма без власної кормової бази.
«Стадо не відтворювалося, а безгрошів’я не давало розвиватися», але вже тоді пан Лисенко прийняв для себе рішення, що щоб побудувати рентабельне господарство, необхідно почати з нового листа. Взявши кредит у банку, керівник одразу сфокусувався на двох ключових питаннях – роботі з молочним стадом та придбанні якісної кормозаготівельної техніки.
Наразі господарство може похвалитися трьома виробничими приміщеннями (одне з яких дворядне), де утримується 400 голів загального стада, 200 з яких – дійного. Загалом молочне поголів’я поділене на 3 групи: високопродуктивну (до 25 л), середньо продуктивну (20-21 л) та групу запуску (17-18 л). «Для когось такі цифри можуть здаватися несуттєвими, але ми не ставимо у пріоритет високі надої, а натомість працюємо над вдосконаленням якісних показників», – продовжує Руслан Лисенко. Господарство виробляє молоко екстра-класу, з жиром 4,4 – 4,9% та білком 3,1 – 3,3%, а отриману продукцію здають у Звенигородський сироробний комбінат.
Що стосується породного складу, то всіх чорно-рябих господарство вирішило голштинізувати, а червоно-рябих – покрити монбельярдом, який поряд із високою молочною продуктивністю характеризується чудовим м’ясними якостями.
Акцент на кормозаготівлю
Другим важливим питанням для господарства стало забезпечення власної кормової бази. Наразі у земельний банк підприємства входить 700 га пайової землі, на яких вирощується ячмінь, пшениця, зернові та кормові гібриди кукурудзи, а також люцерна на сінаж. «На силосну кукурудзу ми виділяємо 100-120 га залежно від сівозміни», – ділиться керівник. Такої кількості господарству вистачає, щоб щороку закладати 3 – 3,5 тис. т силосу. В кормових цілях підприємство також заготовляє сіно для телят і молодняка, а також пшеничну та ячмінну солому, яка йде переважно дорослій худобі. «Що стосується люцерни, раніше під неї виділяти 100 га, але зараз зменшили плозу вдвічі – до 50 га, бо рослинництвом займатися, з точки зору рентабельності, як не крути, але набагато простіше». На питання, чому господарство продовжує інвестувати у тваринництво, Руслан Лисенко знизує плечима: «Я за освітою агроном, але завжди серцем хотів працювати із великою рогатою худобою».
Керівник переконаний – кормозаготівлю необхідно сприймати як ланцюг, де ефективність кожного процесу упиратиметься у найслабшу ланку. Зокрема, на думку пана Лисенка, такою ланкою найчастіше в реаліях вітчизняних господарств стає відсутність хорошої техніки. «Часто процес кормозаготівлі сприймають просто як завдання прибрати та затрамбувати – не важливо, як, коли і яким способом. Але насправді, якщо ми говоримо про якість кормів, то все набагато складніше», – продовжує пан Лисенко.
Період збирання кормових культур у господарстві, як правило, не перевищує 5-7 днів. Власник пояснює – якщо не дотримуватися цих термінів то падає поживність корму, а значить – не вийде очікуваних приростів і надоїв. «Якщо я зберу масу на тиждень пізніше оптимальних термінів, то поживні речовини у ній почнуть перетворюватися в целюлозу. Надалі це зменшує нас закупляти та додавати в раціоні концентрати, що негативно позначається на рентабельності тваринництва», – розказує Руслан Лисенко.
«Сучасному господарству бренду недостатньо»
Дмитро Прилука, менеджер з питань регіонального розвитку, ТОВ «КУН-Україна»:
– Співпрацюємо з ПСП «Зеленьківське» Черкаської області вже протягом трьох років, хоча знайомство підприємства з технікою КУН відбулося значно раніше – 8 років тому, з придбання сівалок Planter 3. За час же нашої співпраці автопарк господарства розширився комплектом зеленої лінії – косаркою FC 3160, граблями GA 6620 та ворушилкою GF 7902. Але не секрет, для того щоб техніка ефективно запрацювала «у полі», недостатньо просто купити бренд – надзвичайно важливо підібрати правильні агрегати під конкретні виробничі умови.
Ми, зокрема, брали до уваги рельєф та площу полів, а також уважно слухали запити фахівців підприємства відносно вологості та термінів збору. Першочерговим завданням було провести укіс маси максимально швидко – протягом 5-7 днів, а час висихання мав становити від 3 до 5 годин до досягнення сінажем вологості на рівні 55-60%. Ба більше, окрім темпів роботи ми орієнтувалися на декілька додаткових умов.
1. Перша вимога – косарка повинна була працювати без забивання робочих органів скошеною масою і досконало копіювати поверхню поля.
2. Друге – господарство працює із люцерновим сінажем, тому важливо було підібрати косарку-плющилку, оснащену гумовими вальцями, яка б окрім скошування робила на стеблі декілька точок злому для забезпечення рівномірного просихання стебел та листків.
3. Третя вимога висувалася до ворушилки. У той час господарство активно боролося з проблемою клюстридіозів, тож завданням агрегату було уникнути забруднення зеленої маси землею.
Що стосується подальшого розширення зеленої лінії, наразі у автопарку ПСП «Зеленьківске» немає власного прес-підбирача – цю одиницю у рамках польових робіт ферма орендує у сусіднього господарства. Але цей агрегат, як на мене, є обов’язковим для кожної молочної ферми. По-перше, жоден комплекс із худобою не може існувати без якісних грубих кормів. По-друге, прогрес іде вперед і дедалі частіше сучасні господарства залучають тюкові прес підбирачі і в заготівлю сінажу. Така технологія дозволяє господарству зняти з себе велику частку операцій щодо підготовки та утримання траншеї, подальшого трамбування та проведення правильного зрізу. Тим самим, за дещо вищу собівартість (за рахунок упакування) ми говоримо про суттєву мінімізацію факторів, що впливають на якість кінцевого продукту.
Якими мають бути вимоги до техніки?
Саме тому в підборі лінійки кормозаготівельної техніки керівник одразу визначив для себе ряд вимог: продуктивність, якість, надійність і сервіс. Разом із тим, за його словами, коли продавці приїжджають у господарство, то кожен хвалить своє виробництво, тому на «око» оцінити переваги агрегатів дуже важко. «Особливо зараз, із сучасними економічними умовами виготовляти щось неякісне і триматися на ринку майже неможливо. Саме тому вирішальними є не лише питання якості, але й сервісного супроводу та синхронізації робочих процесів».
- Зокрема, що стосується питання сервісу, то пан Лисенко рекомендує зосереджуватися на двох моментах: територіальній близькості постачальника та можливості безперебійної доставки запчастин. «Іноді фірма пропонує хорошу техніку, але за експлуатації все одно можуть виникати проблеми, тому запчастини та сервісний центр повинні бути близько», – впевнений керівник.
- Що стосується питання ціни, то зосереджувати свій вибір виключно на цьому пан Лисенко не рекомендує. «На мій погляд, це не зовсім вірно, адже низька ціна агрегату ще не означає, що він буде надійним, комфортним у роботів і принесе хороший результат за підсумками сезону, – ділиться директор.
- У розрізі підбору постачальника, власника вважає, хоч кормозаготівельні машини різних виробників і непогано поєднуються між собою, в ідеалі все ж кращу використовувати між собою, в ідеалі все ж краще використовувати техніку однієї торгової марки. «В цьому ключі ми вибрали компанію KUHN. Спершу придбали в них дві сівалки Planter 3 у 2016 році, але трохи згодом купили комплектом три одиниці – косарку FC 3160, граблі GA 6620 та ворушилку GF 7902», – продовжує Руслан Лисенко. Що стосується прес-підбирання – раніше господарство працювало із тюковою Sipma, але останні декілька сезонів орендує у сусіднього підприємства KUHN VB 3155. В процесі кормозаготівлі надзвичайно важлива сумісність агрегатів за такими параметрами, як робоча ширина і продуктивність, тож набагато краще, якщо в лінійці техніка однієї марки: машини розробляються так, щоб ідеально працювати в комплексі. «До того ж зручного, коли вся техніка обслуговується у одного дилера», – додає власника.
Тим не менш, попри так позицію, не всі одиниці техніки на господарстві представлені агрегатами французького виробника. Зокрема, за процес кормо змішування на підприємстві відповідає вертикальний одно шнековий BvL: «KUHN поставляв в основному вертикальну двошнекову техніку, чого було забагато на наших 400 голів», – підсумовує керівник.
Косарка FC 3160
Параметри | FC 3160 |
Робоча ширина, м | 3,1 |
Транспортна ширина, м | 3,0 |
Кріплення дишла | Поворотне по центру |
Кількість дисків | 7 |
Кріплення ножів | Швидке кріплення Fast-Fit |
Плющильний механізм | TCR: гумові вальці |
Ширина валка мінімальна, м | 0,9 |
Ширина валка максимальна, м | 2,3 |
Частота обертів вальців, об/хв. | 780 |
Навіска | 2-точкова напівнавісна категорії 2 і 3 |
ВОМ, об./хв.. | 1000 |
Агрегатується з:
МТЗ 1221
Господарство хвалить:
- Комплексну роботу, яка поєднує в собі високу продуктивність, універсальність і зручність експлуатації.
- Роботу косарки на нерівностях: «Вона копіює ґрунт швидко скошує зберігає кореневу систему та стебло, що дозволяє йому швидше відростати».
- Оперативний сервіс.
Бліц-питання із головним інженером:
Як давно косарка працює у господарстві?
Вже більше 5 років.
Ви купляли один агрегат чи у комплексі?
Ми придбали її разом із граблями та ворушилкою, оскільки ця техніка реалізовує свій потенціал лише у комплексі.
Чому зупинилися лише на одному бренді?
В процесі кормозаготівлі надзвичайно важлива сумісність агрегатів за такими параметрами, як робоча шина і продуктивність.
З якою швидкістю працюєте цією косаркою?
Ми працюємо зі швидкістю 20 км. Але загалом агрегат може працювати на швидкості до 45-50 км.
Граблі GA 6620
Параметри | GA 6620 |
Тип викладки | 1 валок – бічне укладання або 2 валка |
Кількість роторів | 2 |
Робоча ширина, м | 1 валок: б.30 2 валка: 6,65 |
Мінімальна ширина валка, см | 70 |
Максимальна ширина валка, см | 170 |
Сторона викладки валка | Справа |
Кількість граблів на роторі | 11 |
Кількість коліс на ротор | 4 |
Кількість зубців на граблинах | 4 пари |
Послідовна активація роторів (один за іншим) | Стандартне оснащення |
Привід | Механічний |
Редуктор | MASTERDRIVE |
Шини | На роторі: Super ballon 16×6.60-8 На рамі: 10,0 /75х15,3 |
Транспортна висота, макс, м | 3 |
Транспортна ширина, м | 2,93 |
Зчіпний пристрій | 2-х точкова на нижніх тягах. – поворотна вилка |
Потужність на ВОМ, хв., необхідна, кВТ | 40 |
Потужність на ВОМ, хв., необхідна, к.с. | 55 |
Вимоги до гідророзподільника трактора | 1 одиночний клапан |
Електрообладнання трактора | Один 7-ми контактний роз’єм |
Агрегатується з:
МТЗ 82
Господарство хвалить:
- Високу якість згрібання – корм згрібається в 1 або 2 валка.
- Тривимірну підвіску ротора та колеса.
- Наближені до зубів граблини дозволяють оптимально копіювати рельєф.
- Посилену раму ротора з 4 поворотними колесами для кращого проходження за контуром ґрунту на вигинах.
- Реактивне рульове управління дозволяє оператору маневрувати нерівностями.
Ворушилка GF 7902
Параметри | GF 7902 |
Робоча ширина DIN (м) | 7,8 |
Транспортна ширина (м) | 3 |
Кількість роторів | 8 |
Кількість грабель на роторі | 5 |
Зчіпний пристрій | 3-точкове кат. 2 з демпферами і підвіскою |
Шини | 16 х 6,50 – 8 і 16 х 9,50 |
Привід | пальчикові муфти DIGIDRIVE |
Вага (кг) | 1150 |
Господарство хвалить:
- Малий діаметр роторів для високоякісного сіноворушіння та швидкого сушіння.
- Центральні робочі органи обладнані колесами більшої прохідності.
- Може агрегатуватися з тракторами, що мають ВВП на 540 об/хв. і двигун від 40 л.с.
Бліц-питання із головним інженером:
Наскільки затребуваною для господарства є ця одиниця техніки?
Без неї про хороший сінаж та силос говорити нема сенсу. Знайомі господарства з нашого регіону купляли граблі та косарку без ворушили з метою заощадити. Але коли пішли дощі та перед нами постала умова обмежених термінів збору, то без ворушили досягти якості просто неможливо. Цей агрегат у будь-яку погоду дозволяє розкидати та швидко підсушити кормову масу.
Як саме ця техніка допомагає?
Коли утворюється великий валок, за пекучої погоди часто буває, що зверху маса підсушилася, а всередині залишалася вологою. Якщо ж цей валок додатково розкидати ворушилкою, то маса просушується набагато більш рівномірно. Здається, що ми робимо більше затрат, але в кінцевому результаті це випливає у більш якісний силос та вищу продуктивність поголів’я. Хто економить на цьому, той деякою мірою програє.