Згрібання і підбирання пров’яленої чи свіжоскошеної рослинної маси з покосів та формування валків є важливими технологічними операціями заготівлі сіна. Своєчасність та якість їх виконання має суттєвий вплив на поживну цінність корму та ефективність і якість роботи машин, що виконують наступні за згрібанням операції, наприклад, прес-підбирачів. Тому результатом виконання цих операцій має бути якісно сформований, розпушений валок з необхідними розмірними параметрами — висотою і шириною та погонною масою.
Валки з трави формують за її вологості 40–50%. Цю операцію ефективно, швидко та з дотриманням усіх вимог виконують роторні та транспортерні валкоутворювачі виробництва компанії KUHN.
Робочим органом роторного валкоутворювача для згрібання трав у валки є ротор з граблинами (7–13 шт.) з пружинними зуб’ями та вертикальною віссю обертання. Протягом одного оберту ротора штанги граблин, що обертаються разом з ротором, завдяки кулачковому механізму, повертаються на 90°, а зуб’я при цьому переводяться з вертикального положення в горизонтальне і у зворотному напрямі. При поступальному русі агрегата зуб’я граблин, які займають вертикальне положення, за рахунок обертання роторів згрібають розміщену попереду рослинну масу і переміщують її у зону між роторами, утворюючи безперервний розпушений валок, а потім, зайнявши горизонтальне положення, проходять над утвореним валком.
Транспортерний валкоутворювач має дві поперечні до напряму руху секції, відповідно праву й ліву. Робочими органами кожної секції для підбирання рослинної маси, формування з неї валків та, за потреби, їх обертання є підбирач барабанного типу з пружинними пальцями та поперечний транспортер. Роликовий кожух та напрямна пластина, встановлені на кожній секції, сприяють утворенню та подачі рівномірного потоку маси на стрічку транспортера, що є основою для формування рівномірних за розмірними параметрами та масою валків. Секції можуть розміщуватись з проміжком між ними або зближуватись одна з одною, утворюючи один суцільний транспортер, може також змінюватись напрям руху стрічок транспортерів. При поступальному русі агрегата пальці підбирача підбирають з поверхні ґрунту рослинну масу і рівномірним потоком передають її на поперечний транспортер. Транспортер спрямовує потік рослинної маси у потрібному боковому напрямі і укладає її на поверхню ґрунту у вигляді валка.
Агротехнічні вимоги
-
Обробка всієї поверхні поля має бути виконана без прогалин.
-
Дія робочих органів на скошену масу не має призводити до втрат найбільш цінної для корму частини рослин — листової частини і суцвіть.
-
Робочі органи для згрібання і підбирання рослинної маси повинні точно копіювати рельєф поверхні поля для забезпечення повноти її збирання.
-
Валок має бути розпушеним, прямо- лінійним і рівномірним за довжиною і поперечним перерізом.
-
Рослинна маса, що підбирається і укладається у валок не повинна забруднюватись ґрунтом.
-
Загальні втрати рослинної маси у процесі згрібання у валки не повинні перевищувати 2,5%, а при підбиранні та укладанні у валки — 2%.