Підстилка для худоби відіграє визначну роль в утриманні великої рогатої худоби (ВРХ), забезпечуючи їй комфорт, гігієну та здоров’я. Сучасні технології утримання корів та інших свійських тварин передбачають використання глибокої підстилки з соломи або тирси.
Практика застосування свідчить, що глибока гігієнічна підстилка для ВРХ перевершує ефективність її звичайного варіанту. Зокрема при використанні традиційної підстилки отримують рідкий і напіврідкий екологічно небезпечний гній, який забруднює навколишнє середовище нітратами, аміаком, сірководнем і патогенними мікроорганізмами.
Інформаційний ресурс про тваринництво tandf.in.ua пропонує розібратися, які особливості має глибока підстилка та чому вона є кращою за звичайну підстилку.
Глибока підстилка для тварин: все, що потрібно знати про її переваги та недоліки
Насамперед глибока підстилка заввишки хоча б 30–40 см є надзвичайно ефективним термоізолятором, що не дозволяє тваринам лежати на холодній підлозі. Це особливо важливо для утримання ВРХ, адже комфорт та здоров’я тварин безпосередньо впливають на їх продуктивність. До речі, видувач соломи Кун допомагає швидко й рівномірно розподіляти її, забезпечуючи оптимальну висоту шару. Серед інших переваг, які має глибока підстилка для тварин, такі:
- зменшення неприємного запаху, що покращує умови утримання худоби;
- додає тепла у холодну пору року – глибока підстилка з соломи для ВРХ акумулює тепло, забезпечуючи тваринам комфортні умови навіть взимку;
- зростання кількості корисних аеробних бактерій у шарі соломи або тирси, які можуть продукувати деякі вітаміни групи B та K, а також антибіотичні речовини, що сприяє здоров’ю тварин;
- природний компост – важливість підстилки для ВРХ полягає ще й в тому, що з часом вона перетворюється на високоякісний компост, який можна використовувати для підживлення ґрунту.
Однак разом з перевагами використання глибокої підстилки має певні недоліки, які слід враховувати, створюючи правильні умови утримання ВРХ. Серед них:
- висока вартість, адже така підстилка вимагає значних витрат на придбання матеріалів, якщо у вас немає власних запасів соломи, тирси або стружки;
- непридатність до деяких приміщень, особливо з дерев’яною підлогою або поганою вентиляцією, що може спричиняти гниття та появу неприємного запаху;
- необхідність постійного оновлення та контролю чистоти, щоб уникнути надмірного накопичення вологи.
Тож якою має бути підстилка для корів, щоб вона залишалася ефективною та безпечною? Для цього необхідно дотримуватися кількох важливих правил, а саме:
- Використовувати матеріали з високим вмістом вуглецю. Ідеально підходить деревна тирса, стружка або солома, заготівлю якої значно полегшує преспідбирач з подрібнювачем.
- Контролювати рівень вологості. Регулярно перевіряйте підстилку на вологість та своєчасно її замінюйте, щоб запобігти розвитку патогенів.
- Перевіряти на наявність шкідників та вживати заходів щодо їх знищення в разі появи.
- Забезпечувати належну вентиляцію. Розрихлення спресованих шарів підстилки забезпечить доступ повітря та допоможе уникнути накопичення аміаку.
Отже, попри незначні недоліки, ефективність глибокої підстилки для утримання ВРХ є підтвердженим фактом. Солом’яна чи тирсова, вона відіграє ключову роль у забезпеченні комфорту, здоров’я та продуктивності тварин, а сучасна сільськогосподарська техніка KUHN значно полегшує процеси її заготівлі та облаштування.
Якісний догляд та утримання ВРХ з використання глибокої підстилки
Підсумовуючи вищезазначене, можна впевнено сказати, що використання глибокої підстилки є одним з найефективніших способів, який гарантує правильний догляд та утримання худоби, позитивно впливаючи на її продуктивність. Також значним плюсом є те, що використана підстилка утворює якісний компост та може бути відмінним засобом підвищення родючості сільськогосподарських угідь.
Інформаційна підтримка, яку надає ресурс Технологія та годівля, дозволяє фермерам отримати необхідні знання та поради, щодо оптимізації процесів утримання худоби. Отже, дотримання експертних рекомендацій від порталу ТандФ – це гарантія сталого розвитку вашого господарства.