ТЕХНОЛОГІЯ ТА ГОДІВЛЯ

Search
Close this search box.

Стаття

Ставка на механізацію

Автори:

Д. Крюков,

d.kriukov@univest-media.com

Л. Крюкова,

l.kryukova@univest-media.com

Тварини, техніка та вибір бренду

У питанні механізації сучасного тваринництва немає місця економії. «Господарство, яке хоче професійно займатися молочним стадом і отримувати з цього прибуток, має розуміти, що одним лише одно шнековим кормозмішувачем не обійтися», – стверджують фахівці ФГ «Маїс» Хмельницької області.

Бажання інвестувати у тваринництво власники ФГ «Маїс» проявляли це з часів створення. «Коли брати Федоруки придбали це господарство, тут практично нічого не було – дев’яносто корів, напівзруйновані приміщення та виснажені ґрунти. У 2011 році всі казали, що така інвестиція не окупиться», – ділиться з нами Руслан Валинкевич, технолог тваринницького комплексу. Але за переконанням фахівця, мотивація власників, яка згодом передалася і всьому персоналу, полягала не у бажанні якомога швидше зробити рентабельний бізнес, а у прагненні розвивати рідне село та вітчизняне молочне тваринництво.

Маленькі кроки та великі амбіції

Сучасні потужності ФГ «Маїс» знаходяться на місці колишнього колгоспу «Поділля», що спеціалізувався на вигодівлі м’ясних бичків. Придбавши в 2011 році старі напівзруйновані приміщення та провівши їхню подальшу реконструкцію, нові власники розпочали активно розвивати молочний напрям скотарства. На початках про інвестиції у високу генетику не могло бути й мови, тож перших корів новостворене господарство завозило з усієї України: «У 2015 році навіть було таке, що ми забирали худобу із Луганської області, яка знаходиться в зоні АТО», – ділиться Руслан Валинкевич.

За десять років активної роботи ситуація кардинально змінилася – вже станом на 2021 рік ферма працює із секстованою спермою, а на господарстві утримується 3000 голів великої рогатої худоби, поділених на 5 технологічних груп. «У нас є 1000 голів дійного стада, 250 сухостійних корів, є нетелі, є телиці групи осіменіння та групи перед осіменінням», – проводить швидкий екскурс молочним комплексом технолог. Окрім того, усі дійні корови також поділені на свіжу (до 30 дня після розтеклу), високо- (до 40 л) та низькопродуктивну (25-30 л) групи.

Такі метаморфози супроводжували і обсяги земельного банку. Якщо на перших порах у обробітку ФГ «Маїс» знаходилося лише 1200 га землі, то із розвитком бізнесу власники прийняли рішення щодо придбання додаткових 800 га. Тож наразі господарство працює із соняшником, кукурудзою, люцерною, ячменем, ріпаком, соєю та житом, які вирощуються на 2000 га землі. В питанні вибору бренду господарство намагається дотримуватися позиції неупередженості: «Ми не хочемо прив’язуватися до чогось конкретного, тому експериментуємо з різними виробниками – Syngenta, Euralis, Pionees, Limagrain», – продовжує Руслан. Що стосується кормової бази, то 250 га господарство відводить під силосні гібриди кукурудзи, ще по 150 га – під люцерну на сінаж та жито.

Довгострокові стосунки з брендом

«Якщо тваринницька ферма – це полотно, то обладнання, із яким вона працює – пензлі. Так само, як неможливо розписати масштабну картину одним лише лайнером, не можна і забезпечити ефективне утримання продуктивного стада одним лише кормозмішувачем», – підходимо з Русланом Валенкевичем до автотранспортного пару ФГ «Маїс». Зайшовши на його територію, одразу видно, що у питанні співпраці підприємству притаманний консервативний підхід до вибору партнерів с.-г. техніки. Практично вся зелена лінія господарства складається з агрегатів від KUHN, а тракторна техніка – Case.

Цікавимося, чим зумовлена така тенденція. «Все досить просто – наше керівництво не любить перетворювати автопарк у зоопарк», – одразу пояснює технолог. За словами Руслана, лояльність до бренду і підприємства починала вибудовуватися ще в 2011 році, коли ФГ «Маїс» лише «підводилося на ноги» і придбало у французького виробника першу косарку – FC 303. Тоді представники компанії завоювали довіру керівництва господарства своєчасним сервісним супроводом та агрегатами високої якості: «Нам сподобалась робота косарки, тож надалі ми прийняли рішення купити валкоутворювач того ж виробника». Свою роль зіграв і фактор першості – представники французького виробника стояли буквально в авангарді ряду компаній, які зазвичай відвідують нові господарства з метою початку співпраці.

Про філософію активної механізації

На господарстві переконані – одним лише десятикубовим змішувачем розвивати тваринництво неможливо, адже майбутнє галузі упирається в розвиток біотехнічної системи «людина-машина-тварина» на кожному господарстві. Іншими словами, з розвитком тваринництва має посилюватися і роль «машинного» фактора, оскільки тварин потрібно обслуговувати більш точно та якісно. Тож подальше придбання «кунівських» прес-підбирача, сіноворушилки, мульчувала рослинних решток, видувача соломи, розкидача міндобрив та плуга залишилося для господарства лише питанням часу. «До речі, прес-підбирач LSB 1290 у нас на господарстві узагалі має статус легендарного, оскільки за час експлуатації ми заготували ним понад 200 тисяч тюків без капремонту – лише один раз проводили сервіс вузлов’язального механізму декілька років тому», – ділиться технолог.

Разом із тим, філософія активної механізації не обмежилася лише тваринницьким напрямом, а в подальшому передувала і оновленню косарки FC 303 сучаснішою FC 4061 з більшою шириною захвату та заміною плугу Diamant від Lemken на «кунівський» MultiLeader.

«Але це не означає, що наше підприємство зациклюється лише на цьому бренді», – переконує Руслан Валинкевич. Зокрема, за посівною технікою сценарій дещо інший – ФГ «Маїс» певний час працювали із сівалками анкерного типу французького виробника, але наразі перейшли на швидкісні агрегати від Vaderstad.

Видувач соломи і роздавач кормів Primor 4260 M CUT CONTROL

Параметри

Primor 4260 M CUT CONTROL

Тягово-зчіпний пристрій

Напівнасівна машина

Керування

Електричне

 

 

Габаритні розміри (м)

Довжина

4,60

Ширина

2,49

Робоча ширина (з розгорнутим жолобом)

3,15

Висота (по горизонталі)

2,36

Внутрішні розміри кузова (м)

Довжина

2,33

Ширина

1,65

Висота

1,20

Вага порожнього (кг)

2960

Рекомендована потужність трактора

74 (100)

Мін./макс. Продуктивність (л/хв.) за 150-190 бар (бажаний тиск)

30-45

Мін. Гідравлічне обладнання трактора

1 розподільник простої дії з вільним поверненням

Агрегатується з:

McCormick C110 MAX.

Господарство хвалить:

  • Система Cut Control дає господарству можливість контролювати довжину різки.
  • Машина має 88 ножів і забезпечує різку в пропорції: 30% – до 2,5 см, 30% – від 2,5 до 5 см, 30% – від 5 до 7, 10% – у хаотичному стані.
  • Видувач соломи може само завантажуватися.

Бліц-питання із головним інженером:

Скільки цей агрегат працює на господарстві?

Ми придбали цей видувач соломи близько 3 років тому.

З якою метою використовуєте агрегат?

Здебільшого ми ним б’ємо солому на підстилку.

Яку виставляєте довжину різки?

В нас відрегульовано 5-7 см. Ми прийшли до висновку, що ця довжина є оптимальною для підстилки, оскільки якщо використовувати довшу солому, вона разом із відходами забиватиме гноєпровід. Окрім того, коротша солома краще проявляє сорбентні властивості, що безпосередньо впливає на якість підстилки.

Що дозволяє досягти ефективного контролю довжини різки?

У агрегаті передбачене управління ножами. Пластина регулюється гідроциліндром, тож за рахунок її більш агресивного положення , власне, і контролюється ступінь подрібнення.

Чи може працювати зі змішувачем для цього?

Я знаю про те, що деякі господарства роздають підстилку міксером, але у нас на фермі видувач соломи та кормозмішувач/роздувач – це дві окремі одиниці техніки. Але якщо відповідати на питання – я б не радив цього робити. Будь-який змішувач, залежно від моделі, оснащений 5-7 ножами, розміщеними на великій відстані. Відповідно, говорити за тиках умов про рівномірну різку соломи майже неможливо.

Плуг Multi Leader

Модель

Multi-Leader BT

Кількість корпусів

8 (6+1+1)

Захист стійки відвалу/стійки предплужника

Болт на розрив /болт на зріз

Максимальна необхідна потужність трактора

360 к.с.

Вага

4200 кг

Рама

180 х 180 мм

Робоча ширина корпусу (мех. регулювання)

35-40-45-50 см

Висота стійки (подовжена) / відстань між корпусами

80 см / 102 см

Відвали на вибір

Суцільні подовжені LPO або полосовидні VPO

Передплужники

ZRL (кукурудзяні)

Транспортне колесо

01000 мм / ширина 50 см.

Господарство хвалить:

  • Плуг із 6-корпусного може розширитись до 8-корпусного і навпаки, за рахунок подовжувачів рами, які розміщені в передній частині рами плуга.
  • Пролонгований термін служби робочих органів завдяки тишаровій сталі з різними властивостями та спеціальною термообробкою.
  • Вузька разворотная смуга (приблизно 15 м) завдяки виносу траверси навіски плуга відносно переворотного механізму.
  • Кут повороту траверси у 110 в обидві сторони виключає небезпеку порізу покришок першою парою корпусів.
  • Два телескопічних гідроциліндра простого дії забезпечують плавний розворот без ривків. Таким чином, менше навантаження на тяги навісного пристрою трактора.

Бліц-питання із головним інженером:

Чому виникла потреба в цьому агрегаті?

У розрізі роботи в полі, наше господарство приділяє особливу увагу питанню якісного ґрунтообробітку, віддаючи перевагу традиційній системі – оранці. Такий вид обробки дозволяє ефективно управляти вологою ґрунту, його аерацією та технічним станом, а разом із цим – боротися із бур’янами та хворобами. І раціонально обраний плуг виступає чудовим гарантом ресурсозабеспечення цієї системи.

Чому зупинилися на агрегаті від KUHN?

Функціонал агрегату перевершив роботу решти аналогів, які ми тестували у виробничих умовах нашого підприємства. Якщо говорити простими словами, це надійна машина, яка ефективно працює з нашим ґрунтом на глибині орного шару від 25 до 30 см.

Ізраїльський підхід та любов до тварин

На особливу увагу заслуговує відношення обслуговуючого персоналу господарства до тварин. Кожен співробітник сприймає корів не як ресурс або інструмент отримання прибутку, а як рівноправних партнерів по роботі. Така філософія є відображенням так званого ізраїльського підходу – орієнтації на високі надої наряду з забезпеченням комфортних умов утримання. І цей підхід в умовах ФГ «Маїс» працює – на сьогодні середньодобовий надій на корову господарства складає близько 32 кг (9700 кг/рік) за трикратного доїння (з інтервалом у 8 годин – о 07:00, 15:00 і 23:00) та лактаційного віку 3,2 роки. Що стосується умов утримання, на все дійне стадо відведено 3 виробничі приміщення, ще одне – під сухостій, «родилку» і телят.

На питання, чи супроводжується активна механізація звільненням існуючих працівників, технолог заперечує: «Такий підхід ми не практикуємо. Попри те, що більшість роботи на комплексі зараз автоматизовується та механізовується, ми ставимо великий акцент на кадри». З цим посперечатися важко, адже у процесі візиту у господарство персонал насправді звертає на себе увагу – середній вік працівників складає 25 років, а загалом фронт робіт із тритисячним поголів’ям розподілено між сьома співробітниками: «Наші керівники не бачать сенсу в розмежуванні обов’язків. Краще мати декілька вмотивованих зарплатнею молодих співробітників, ніж плодити на господарстві «заступників заступника», – пояснює Руслан Валинкевич.

Наявність вмотивованих молодих співробітників пояснюється прозорою внутрішньою політикою комплексу: керівництво краще заощадить на собі, ніж недоплатить людям чи недогодує тварин. Але з хорошими робочими умовами приходять і високі критерії відбору – господарство надає перевагу молодим фахівцям, яких можна навчити чіткому дотриманню технологій та привити свідомість поважного ставлення до тварин. 

Юрій Урда, менеджер з питань регіонального розвитку ТОВ «КУН-Україна»:

Як у розрізі рослинництва, так і в сегменті тваринництва господарство активно використовує техніку французького виробника KUHN. Довгострокова співпраця між компаніями почалася  8 років тому із придбання валкоутворювача. Цікаво, що станом на сьогодні останнім придбаним агрегатом також є валкоутворювач, але новішої серії – GA 9531.

Чим було викликане бажання оновити існуючу одиницю техніки?

Попри те, що валкоутворювач – машина з шаленим ресурсом, у цьому році він зносився через великий об’єм роботи. Тому керівництво і прийняло рішення придбати ще один агрегат із більшою робочою шириною, а старий тримати в резерві.

З якими культурами працюють ці машини?

З багаторічними травами та люцерною.

Як довго техніка KUHN працює в господарстві?

Найстарша одиниця – це, напевно, валкоутворювач, при який ми говорили раніше. До цього була косарка FC 303, яка скосила площі понад 6500 га. Її власники ФГ «Маїс» перепродали 3 роки тому сусідньому господарству, де вона продовжує працювати на сьогодні. Що стосується тваринницької ферми, то там активно працює прес-підбирач LSB 1290 з напрацюванням на минулий рік понад 200 000 тюків.

Розкажіть більш детально про продуктивність цих агрегатів…

В господарстві виділено 260 га землі під багаторічні трави та люцерну, а у цьому році вони планують виділити під люцерну ще додаткових 200 га. З урахуванням того, що ми маємо три-чотири укоси, це все лягає на одну чотириметрову косарку FC 3040 TRC та валкоутворювач. Що ж стосується прес-підбирача, то він у середньому виготовляє до 20 000 тюків на рік, а видувач соломи PRIMOR 4260 M надалі цю кількість пропускає через себе на підстилку.

Стикалися із проблемами по цих агрегатах?

Ні, тут практикують своєчасну замну розхідників, тому проблем вдається оминати.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *