ТЕХНОЛОГІЯ ТА ГОДІВЛЯ

Search
Close this search box.

Стаття

Вилами більше не обійтися

Автори

Д. Крюков

d.kriukov@univest-media.com

Л. Крюкова

l.kryukova@univest-media.com

Про вибір техніки та неминучу механізацію тваринництва

Років 10 тому піком інвестиції у механізацію тваринництва для більшості господарств було залучення у роботу нового 14-кубового кормозмішувача-роздавача. Станом же на 2021 рік арсенал так званої «зеленої лінії» на більшості тваринницьких ферм ефективно розширений декількома видами техніки, серед яких подрібнювачі-видувачі соломи, валкоутворювачі та прес-підбирачі. Ба більше, на зміну ручному підгортанню корму більш передові господарства навіть закупляють роботів або залучають трактор із спеціальним навісним обладнанням. Усе це свідчить про одне — автоматизація у тваринництві вже давно стала незамінним явищем.

«У сучасних умовах, коли працівників в господарствах стає все менше, а вартість їхніх послуг росте, перейти на автоматизоване обслуговування тварин просто необхідно», — запевняє Сергій Васильович Шаповалов, керівник підприємства СТОВ ім. Шевченка, що розташоване в с. Копачівка Деражнянського району Хмельницької області.

Сергій Васильович Шаповалов, керівник підприємства СТОВ ім. Шевченка

Кадрова політика: якість замість кількості

Історія підприємства бере свій початок із 80-х років минулого століття. Ще з тих часів господарство займається землеробством та тваринництвом, а разом із тим дотримується філософії активної механізації. За переконанням Сергія Васильовича, такій тенденції передусім сприяє наростаючий брак нових кадрів: «Молодь або їде у міста, переслідуючи мрію реалізувати себе у великому мегаполісі, або не має належної освіти — вони приходять на господарство і хочуть заробляти, але не мають відповідних навичок». У такій ситуації підприємство визначило для себе один важливий пріоритет — інвестувати у кваліфікованих кадрів та постійне оновлення автопарку: «30% цьогорічного прибутку я віддав на зарплатню моїх спеціалістів, але у кожному з них я впевнений. Краще дати можливість заробити тому, хто розвивається та вдосконалюється, ніж розпорошувати дрібні завдання на вдвічі більшу кількість співробітників».

Наразі тваринницький комплекс на 1400 голів великої рогатої худоби (з яких 560 корів дійного) обслуговує 32 людини. І якщо дивитися на цифри, то консервативний підхід до кадрової політики на практиці цього підприємства працює — середній надій на корову становить 8608 т (27 л/добу), а загалом за минулий рік загальний річний надій у господарстві склав 4900 тон молока.

Виробничі напрямки та пріоритети

У господарстві активно займаються розширенням молочної сфери: реконструюються тваринницькі приміщення, встановлено новий доїльний зал, побудовані вигульні майданчики для телиць. Земельний банк господарства становить 2000 га землі, 170 га з них відведено під кормову кукурудзу, а 320 га — під багаторічні трави (люцерну та конюшину). Окрім того господарство займається вирощуванням інших культур, серед яких пшениця, ячмінь, ріпак, горох, соя та овес. «У своїй роботі протягом усього часу існування ми не змінювали принципу помірного розвитку. Ми не прагнемо бути рекордсменами чи обігнати у виробничих показниках інші підприємства», — переконує Сергій Васильович. За словами керівника, основним пріоритетом для господарства залишається плановий режим та стабільний розвиток без погоні за недосяжними цифрами.

Раніше СТОВ ім. Шевченка також займалося м’ясним скотарством та вирощувало абердин-ангусів. Але, разом із тим, економічна ситуація сьогодення сприяла збуту цих тварин: «М’ясне скотарство у нашій країні взагалі неможливо назвати рентабельним — тож ми порахували, що вигідніше буде продати бичків та докупити у виробничі приміщення додаткові 250 голів молочних нетелів».

Про техніку та лояльність до бренду

Що стосується автопарку, то більшу частину «зеленої лінії» господарство закрило кормозаготівельною технікою від французької компанії KUHN. Зокрема, у своїй роботі господарство активно використовує два вертикальних кормозмішувачі, три косарки, валкоутворювач, два видувачі соломи, роздавач монокормів та обмотник тюків у поліетиленову плівку для заготівлі трав’яного силосу.

За словами керівника, співпраця підприємства із цим виробником розпочалася ще у 2004 році з придбання двох одиниць видувачів соломи Altor. Тоді агрегати активно використовували для підготовки підстилки для худоби (щороку з цією метою господарство заготовляє 8–10 тис. тюків), але у процесі експлуатації фахівці помітили, що частка подрібнення в Altor була завеликою, 10–15 см, тож рештки підстилки забивали гноєтранспортер. «Методом проб та помилок ми прийшли до висновку, що оптимальною довжиною соломи на підстилку є 3–4 см, що передувало купівлі іншого видувача від Lucas та переналаштуванню Altor’ів. Зараз агрегати обох брендів активно задіяні в роботу у господарстві», — ділиться Сергій Васильович.

Вибір кормозмішувача: проби та помилки

Схожий метод проб та помилок супроводжував господарство і у виборі кормозмішувача. Після проведення реконструкції тваринницьких приміщень (наразі у господарстві їх шість) керівництво СТОВ ім. Шевченка прийняло рішення щодо придбання двох горизонтальних міксерів Euromix на 12 м3, поширених у той час серед сімейних тваринницьких ферм Європи. «Тим не менш, ми не врахували один нюанс — європейські приміщення мають набагато більші в’їзди та ширші кормові столи, під які й розраховувалися габарити цієї техніки. На нашій же практиці кормовий стіл становив не оптимальних 5 м, а 4,2 м, тож доводилося багато ресурсів вкласти у адаптацію виробничих приміщень», — продовжує Сергій Васильович.

Окрім того, відомо, що горизонтальні змішувачі чудово підходять для приготування багатокомпонентних кормових сумішей з умістом коренеплодів. А оскільки СТОВ ім. Шевченка у розрізі годівлі працюють активно з кукурудзяним силосом, сінажем та екструдованою соєю (у цьому році, зокрема, заклали 7500 тон силосу та 4000 тон сінажу), то з часом вирішили перейти на більш компактні моделі з двома вертикальними шнеками Profile, розроблені спеціально під умови господарств пострадянських країн. Почали з моделі на 14 кубів, але чотири роки тому вирішили оновити кормозмішувальну техніку та докупили ще один агрегат, цього разу на 16 м3.

Останній обслуговує всі 1200 голів великої рогатої худоби, а попередньо придбаний залишається в резерві.

За переконанням керівника, кормозмішувач Profile має просту і водночас ергономічну конструкцію та відрізняється високою функціональністю: мала висота завантаження, швидке змішування інгредієнтів, рівномірна роздача тощо. Єдина особливість змішувача господарства — заглиблені в корпус колеса, які дозволили зменшити габаритну ширину машини. Подачу корму змішувач здійснює за допомогою встановленим спереду поперечним конвеєром на праву сторону, а агрегатується трактором McCormick на 110 к.с.

Основні акценти за роботи з міксером

«Зі змішувачем працює окрема людина — механізатор Валерій Ткачук, причому ще з моменти його придбання», — підводить нас до агрегату Сергій Васильович. Нарікань на цю техніку в господарства немає: «Це дороге обладнання, але ціна виправдана якістю». За чотири роки роботи єдиною проблемою у розрізі роботи з агрегатом стало не дуже надійне з’єднання стрічки на транспортері, яке призвело до виходу зі строю всього транспортеру через декілька місяців експлуатації агрегату. Тим не менш, за переконанням керівника, підприємство з цього приводу навіть не зверталося у сервісний відділ компанії-виробника, натомість проблему вирішили самотужки.

За рік цей міксер напрацьовує близько 3000 мотогодин та щодня змішує до 8–10 різних раціонів, що, за чотири роки експлуатації агрегату, також викликало потребу в посиленні ножів, днища та оновленні програми управління годівлею. «Раніше на міксері стояв інший комп’ютер, але через рік ми його замінили на RX 700 Infinity», — вдаються у деталі фахівці господарства. Справа в тому, що попередній комп’ютер не зберігав дані щодо зважування кормової маси, яка завантажувалася. Тож механізатору, який працював на кормороздачі, доводилося по декілька разів звішувати агрегат на стаціонарних вагах з метою оптимального добору усіх компонентів раціону. Це було незручною практикою, яка забирала багато часу. Станом на 2021 рік роздача кормів дійним коровам у СТОВ ім. Шевченка здійснюється тричі на день, решті груп — двічі. Фахівець господарства вносить у комп’ютер раціони, переписує на флешку та перекидає на RX 700 Infinity, що встановлений на кормозмішувачі.

Коментар компанії

Співпраця компанії КУН-Україна зі СТОВ ім. Шевченка розпочалася понад десять років тому з продажу видувача соломи Altor 4260, після річної експлуатації якого було прийняте рішення щодо купівлі ще однієї аналогічної машини. Таким чином ми зробили перші кроки назустріч вибудовуванню довгострокових відносин, подальшим етапом яких стало придбання двох одиниць сівалок точного висіву Maxima 2.

Вже тоді господарство ставило перед собою одну мету — закупити арсенал надійної техніки, сервісний супровід якої можна було б вирішувати безпосередньо із одним виробником. Тож основною вимогою для нас було і залишається забезпечення довготривалої експлуатації та якісне виконання поставлених задач. Із цими критеріями вдалося впоратися, про що свідчить той факт, що станом на 2021 рік лінійка техніки «зеленої лінії» від КУН у господарстві доповнилася двома кормозмішувачами Profile на 14 та 16 м3, валкоутворювачами GA 6002 і GA 6620, дисковими косарками GMD 3110 і GMD 280, а також обмотувачем тюків SW 1614.

Звісно, кожне господарство, яке вкладає гроші у розвиток, розуміє, що без вдосконалення автопарку не обійтися. Тим не менш, останнє має сприйматися не лише як оновлення існуючих агрегатів більш новими моделями, але й як горизонтальне розширення у вигляді закупівлі обладнання для закриття ширшого спектру функцій. Зокрема, у випадку СТОВ ім. Шевченка, яке активно працює із кормами та підстилкою, до наявного модельного ряду техніки я раджу розглянути придбання ворушилки, яка суттєво скоротить строки заготівлі сіна, трав’яного силосу, а тим самим покращить якість кормів і зменшить погодні ризики.

Юрій Урда, менеджер з питань регіонального розвитку, ТОВ «КУН-Україна»

Техніка господарства

Кормозмішувач PROFILE 1680

Параметри Profile 1680
Ємність бункера (м3) 16
Тип шнека вертикальний
Кількість шнеків 2
Габаритна висота (м) 2,76
Необхідна потужність на ВВП (к.с.) 85
  • Обидва змішувальних шнека залежать від однієї і тієї ж системи приводу, що покращує 8-образний рух продукту і зводить до мінімуму кількість зон «заторів», оскільки коливання в потужності відсутні.

  • Невеликий діаметр шнека робить змішувач одним із найбільш невибагливих у своїй категорії в плані необхідної потужності.

  • Завдяки своїй висоті, змішувач дозволяє фермерам маневрувати в приміщеннях з затрудненим досту¬пом, а також знижує час завантаження.

Агрегується з:

McCormick на 110 к.с.

Господарство хвалить:

  • Якість збірки. Зокрема, шнеки мають характерну геометрію з подвійним скатом, яка забезпечує оптимальний розподіл продукту.

  • Сервісний супровід. Фахівці компанії-виробника оперативно реагують на звернення господарства та швидко поставляють необхідні запчастини.

Бліц-питання із головним інженером:

Як довго змішувач працює у господарстві?

Близько чотирьох років.

Вам вистачає одного змішувача?

Змішувач на 16 кубів обслуговує всі 1200 голів великої рогатої худоби. Але про всяк випадок ми тримає¬мо попередньо придбаний міксер на 14 м3 у резерві.

На який об’єм орієнтуєтеся?

Раніше змішувач на 14 м3 повністю закривав наші потреби, але з нещодавнім поповненням стада на 250 голів, ми вирішили придбати 16-кубову машину.

З якими кормами працює змішувач?

Міксер активно працює з кукурудзяним силосом, сінажем та екструдованою соєю.

Виникали проблеми з агрегатом?

Єдиний нюанс — у нашого змішувача було не дуже надійне з’єднання стрічки на транспортері, яке призвело до виходу зі строю всього транспортеру через декілька місяців експлуатації агрегату. Але ми оперативно вирішили цю проблему самотужки.

Валкоутворювачі GA 6002 І GA 6620

Параметри 6002 6620
Кількість роторів 2 2
Робоча ширина (м) в 1 валок: 3,5 до 5,8 5,3
ширина валка до 1,4 до 1,7
в 2 валка: 5,4 6,3
ширина валків 0,8 від 0,7
Кількість граблин/ зубців на роторі 10 / 3 пари 11 / 4 пари
Транспортна ширина (м) 2,95 2,93
Зчіпний пристрій Дишло двохточкова на нижніх тягах
Необхідна потужність на ВВП (к.с.) 30 / 40 40 / 54

Агрегується з

GA 6002 — МТЗ-82,

GA 6620 — МТЗ-82.

Господарство хвалить:

  • Гіпер тангенціальне положення граблин на роторі дозволяє досягнути більш чистого валкоутворення та поліпшеного формування. Така конструкція виключає потребу в додаткових граблинах або регульованих направляючих.

  • Кут нахилу граблин дає можливість більш чисто та м’яко згрібати навіть важкі та щільні корми за мінімального контакту з ґрунтом.

  • Міцні ротори – посилений центральний вал.

  • Відстань між роторами залишається постійною незалежно від рельєфу ґрунту.

Бліц-питання із головним інженером:

Чому вирішили придбати 2 валкоутворювачі?

Питання що до придбання виникло еволюційно попередня модель в господарстві сім років, а так як ми дуже залежні від погодних факторів вирішили не ризикувати купивши більш сучасну машину. Крім того інтегроване шасі нам дало можливість швидше та простіше доїжджати до віддалених ділянок.

З якими культурами працюють ці агрегати?

З багаторічними травами.

Як довго ця техніка працює у господарстві?

Перші одиниці безперебійно працюють протягом десяти років, а перший валкоутворювач, GA 6002 — більше семи років. Розкажіть більш детально про продуктив¬ність агрегатів. Ми працюємо на цьому агрегаті не цілий день, тому важко сказати за загальний можливий наробіток. Як правило, машина працює рано протягом пари годин на швидкості 10 км.

Стикалися з проблемами із цими агрегатами? Якщо так, то якими?

Особливих проблем із цим агрегатом у нас не було. Валкоутворювач цього виробника — доволі проста та надійна машина.

Обмотувач тюків SW 1614

Параметри SW 1614
Габарити тюків (ШхВхД), (м) 0,7–0.9x x(0,6–1,0)x1,8
Габарити рулону (ШхД), (м) 1,5x(1,0–1,5)
Вага рулону, макс., (кг) 800/1000

Господарство хвалить:

  • Гібридний обмотувач виробляє як прямокутні тюки 80×60–90 см до 180 см завдовжки, так і круглі тюки діаметром до 150 см.

  • Дві пари регульованих сталевих роликів з ребристим профілем допомагають забезпечити правильне обертання тюка і належне покриття плівкою.

  • Низькопрофільна посадка з широкими гусеничними колесами дозволяє паралельно з процесом обмотування перевозити другий тюк.

  • Гідравлічний різак з високим зчепленням має довгий хід, що дозволяє господарству пристосуватися до роботи з тюками різної довжини.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *